O nas

Katedra i Zakład Biologii Farmaceutycznej powstała w 2022 r. z połączenia istniejących wcześniej w ramach Wydziału Farmaceutycznego Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii oraz Zakładu Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii Roślin Leczniczych.

Jednostka prowadzi badania naukowe oraz naucza studentów kierunku farmacja i analityka medyczna w zakresie podstaw biologii z genetyką, botaniki farmaceutycznej, biotechnologii roślin, farmakognozji i leków pochodzenia naturalnego.

W Katedrze realizowane są projekty naukowe finansowane w ramach grantów MEiN, NCN i NCBiR dotyczące zagadnień biotechnologii roślin, analizy fitochemicznej, aktywności biologicznej związków pochodzenia naturalnego oraz ich metabolizmu. W Katedrze zatrudnionych jest 4 profesorów tytularnych, dwóch adiunktów ze stopniem doktora habilitowanego, 8 pozostałych nauczycieli akademickich z doskonałym doświadczeniem naukowym i dydaktycznym oraz 5 pracowników personelu pomocniczego z wyjątkowymi kompetencjami i doświadczeniem.

Obecnie w jednostce realizowanych jest 9 prac doktorskich, w wielu przypadkach doktoranci uzyskują samodzielne finansowane ze źródeł zewnętrznych lub są członkami zespołów naukowych finansowanych z funduszy projektowych. Zespół pracowników jednostki bierze udział w wielu współpracach badawczo-dydaktycznych krajowych i zagranicznych. W ramach Katedry funkcjonuje wysoko wyspecjalizowane Laboratorium Badań nad Mikrobiotą Człowieka - „MicrobiotaLab”. W Katedrze działają dwa koła naukowe „Herba" i „Herbarium” zrzeszające studentów różnych lat i kierunków nauczanych na wydziale. Zapraszamy wszystkich serdecznie do zapoznania się z naszą szczegółową działalnością i do współpracy.